Az új tanügyi törvény nem csak javasolja, hanem kötelezővé teszi azt, hogy ott, ahol kisebbségi nyelven folyik az oktatás, ott az iskola igazgatója, vagy aligazgatója kisebbségi legyen. Csehi Árpád Szabolcs, a Szatmár Megyei RMDSZ elnöke a napokban ennek érvényesítésén tevékenykedett, sőt, tervezi, hogy a Tanfelügyelőségen is sikerül ezt megvalósítani.
Szatmár megyében 22 tanfelügyelő tevékenykedik, a kisebbség pedig megyei szinten 1/3 arányú, így úgy gondolom, az lenne a normális, ha a tanfelügyelői helyek egy harmadát is magyarok foglalnák el - mondja az elnök.
Csehi tervei szerint így olyan jó tanügyi szakemberek is újra tanfelügyelők lehetnének, akiket az elmúlt években politikai alapon eltávolítottak tisztségükből, mindenképp számít a most tisztségben levő magyar tanfelügyelőkre és néhány új arcot is szeretne a szatmári oktatás döntéshozói között látni.
Az elnök többek között az anyanyelvi, az elemi magyar anyanyelvi, a szakoktatásért felelős és néhány szaktanfelügyelői posztot szeretne megszerezni. - Nagy hangsúlyt fektetnénk a jövőben az elméleti oktatás mellett a szakoktatásra, ezért az elmúlt napokban egyeztettem több szakiskola vezetőjével, hogy javasoljanak személyeket a szakoktatásért felelős tanfelügyelő posztjára - mondja Csehi.
Kedden hozták nyilvánosságra, hogy az RMDSZ a nyugdíjba vonuló Kónya László helyére Szász Piroskát javasolta, őt a Szatmár megyei tanárokkal való konzultációt követően kérték fel az állás betöltésére. Az iskolai igazgatói és aligazgatói helyekről folytatott tárgyalások és az oktatási intézményvezetők kinevezése még várat magára, előbb a tanfelügyelők kinevezése kell megtörténjen. Csehi az igazgatók ügyében is bizakodó: -Bízom benne, hogy a PD-L-sek be fogják tartani a törvényt, és nem kell majd olyan harcot vívnom a helyekért, mint tavaly, hogy a kisebbség képviselője bekerülhessen az iskola vezetőségébe.